BLOG

Briga o roditeljima Dom Nikolić

Kako da brinete o roditeljima a da nikome to ne bude teško?

Kako brinuti o starim osobama a da to ne bude teško ni vama a ni njima?

Kada dođe red na vas da brinete o svojim roditeljima, morate imati na umu da njima ta situacija nije laka i da su previše osetljivi, sve ih vređa. Vređa ih i vaša ljubav i briga. Starenje je prirodan proces, deo životnog ciklusa, ali to ne znači da nam starenje roditelja i ostalih članova porodice lako pada.

Pozne godine donose nemoć, a sa tim se oni lako ne mire, uloge se menjaju, pa mi preuzimamo brigu o njima. Kako im možete pomoći a da ne zanemarite sebe i svoju porodicu? Izolacija kod starih osoba nije dobra i ona može prouzrokovati depresiju i povlačenje u sebe, njima je i najskromniji znak pažnje dovoljan da umanji njihov osećaj nemoći i poboljša im i fizičko i psihičko zdravlje. Kada je u pitanju teža bolest i dugoročna briga o staroj osobi, to je zahtevan posao koji ako duže potraje može biti veliki teret za članove porodice.

Naročito je teška borba između generacija i sukob mišljenja koji se nameće sam po sebi, pa komunikacija sa starijima zahteva mnogo razumevanja.

Kako bismo svojim roditeljima ili drugim članovima porodice pokazali zahvalnost za sve što su učinili za nas za života, potrebno je da im ulepšamo stare dane. U tim situacijama se možemo suočiti sa nekim izazovima.

  • Potražite savet prijatelja ili stručnu pomoć
  • Budite spremni na ljutnju i bes
  • Pružite im zabavu
  • Pristupajte pažljivo
  • Pitajte ih za mišljenje
  • Ne uzimajte sve k srcu
  • Mislilte i na sebe

BLOG

Angina pektoris U situaciji kada je srčani mišić, miokard, manje snabdeven kiseonikom nastaje bolest pod nazivom angina pektoris. Zbog smanjenog snabdevanja…
Štitna žlezda Štitna žlezda je leptirasta žlezda u vratu koja proizvodi hormone ključne za metabolizam i aktivnost mozga. Nepravilan rad štitnjače…
Koji su glavni uzročnici demencije? Kada se delovi mozga razbole, tada nastaje demencija. Delovi mozga koji su uključeni u proces pamćenja,…